Гарбуз

Гарбуз Арабатський 20шт
Пізньостиглий сорт
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Баттернат 20шт
Пізньостиглий сорт гарбуза мускатного типу.
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Болгарка 15шт
Середньостиглий сорт
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Вітамінний 20шт
Пізньостиглий сорт
7,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Гілея 20шт
Ранньостиглий сорт
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Голонасінний 10 шт
Середньостиглий сорт
20,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Диво 7 шт
Середньоранній
7,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Мозоліївський 12шт
Середньостиглий
6,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Мускат де прованс 20 шт.
Високоврожайний, середньостиглий сорт гарбуза
12,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Новинка 20шт
Середньостиглий
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Руж Віф Детамп 5шт
Середньопізній сорт
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Стофунтовий 12 шт
Середньопізній сорт
7,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Цукерка 12шт
Середньостиглий
8,00грн.
 
Детальніше 
Гарбуз Яніна 20шт
Середньостиглий
6,00грн.
 
Детальніше 
Люфа 10 шт
гарбуз мочалковий
10,00грн.
 
Детальніше 

   Перші американські поселенці наповнювали порожнину гарбуза молоком, спеціями й медом і запікали в гарячій золі, а індіанці просто смажили скибочки на багатті, а зі смужок в’яленого гарбуза робили килимки. Найперше згадування про гарбуз, вірніше про калабасе - посудину з нього, датоване 8 тис. років тому.

   Вирощували гарбуз мексиканці і древні єгиптяни, стародавні греки й римляни робили з нього посуд, пляшки для води й вина, а древні індіанці - коритця для купання дітей, різний посуд і музичні інструменти. У Європу ж гарбуз потрапив лише на початку XVI століття. Причому перше ж згадування про нього значилося в одному з лікарських порадників 1543 року.

   Гарбуз - найбільший овоч на Землі (офіційно зареєстровані плоди від 200 кг: у США один раз виростили гарбуз на 302 кг, у Японії - на 357 кг, а найбільшим виявився гарбуз, вирощений у 2004 році жителем Канади, - його вага склала 656,5 кг!). Не даремно ж добра фея, збираючи Попелюшку на бал, перетворила плід на карету.

   Власне кажучи, гарбуз - не овоч, а найсправжнісінька ягода, просто всі звикли вважати його овочем. Через досить значні розміри гарбуз у Китаї називають королем овочів, а у багатьох народів він є символом достатку й процвітання. Всі садівники-аматори, які хвастаються розмірами вирощених гарбузів так само, як і рибалки спійманим трофеєм, стверджують, що гарбуз добре росте тільки на перекопаній ділянці. Тому перед посадкою ґрунт ранньою весною перекопують до 30 см, а насіння висівають у середині квітня за схемою 3x1 м у прогрітий градусів до 12 ґрунт (якщо випадково спізнитеся з посівом, то можна використовувати пророщене насіння, яке, до речі, проростає навіть після того, як побуває в окропі!). У кожну лунку, підняту над землею з ухилом у південний бік, вносять трохи перегною і кладуть приблизно по 5 насінин. З появою першого листя виконують проріджування, залишаючи в лунці по 1 паростку, підживлюють його і рихлять ґрунт (друге розпушування виконують, коли стебло вляжеться на ґрунті). У посушливу погоду здійснюють кілька поливів. Коли в середині вересня листя засохне, а плоди гарбуза будуть радувати око своїми формами й розміром, можна сміливо збирати врожай. Тільки не забудьте помістити плоди в добре освітлене місце - за місяць вони дозріють самі.

   Оригінальними та невибагливими є декоративні гарбузи - рослина за одне літо здійметься на висоту до 4 м і прикрасить арку, альтанку або стіну будинку. Ідеальне місце для її посадки - сонячна ділянка (легка півтінь припустима) поруч з вертикальною опорою (наприклад, паркан, стовбур засохлого дерева - дуже добре виглядає!). До середини липня ширма виросте висока й щільна, а до серпня повністю зав'є опору й прикрасить великими жовтими квітками й маленькими плодами. Можна сіяти насіння безпосередньо в ґрунт у середині травня. Єдиний мінус - абсолютна неморозостійкість: гарбуз краще вирощувати через розсаду, хоча перед заморозками сходи завжди можна вкрити пластиковими пляшками або плівкою.   І ще! Чим частіше ви будете поливати й удобрювати гарбуз, тим краще він буде рости.

  Оскільки багато людей зараз відмовляються від ліків через їхню дорожнечу, то намагаються підлікуватися на своєму городі. За вмістом цілющих речовин гарбуз перевершує багато овочів. У ньому є цукор, каротин (в 5 разів більше, ніж у моркві, і в 3 рази більше, ніж у яловичій печінці), вітаміни С, В1, В2, В5, В6, Е, РР, унікальний вітамін Т, що прискорює обмінні процеси, вітамін К, необхідний для згортання крові, а також жири, білки, вуглеводи, целюлоза, пектини (виводять токсичні речовини й холестерин) і мінерали (калій, кальцій, залізо). М'якоть гарбуза допомагає при атеросклерозі, порушеннях роботи серцево-судинної системи й шлунково-кишкового тракту, при гіпертонії.

   Свіжоприготовлений сік гарбуза - ефективний сечогінний засіб. Не даремно багато людей похилого віку посилено харчуються гарбузом - він легко засвоюється та справляється з усім «букетом» їхніх захворювань. Людям з порушеннями зору й анемією рекомендується вживати гарбузовий сік, оскільки за вмістом заліза гарбуз - чемпіон серед всіх овочів. І взагалі, це кращий овоч для дієтичного харчування

5
25.03.2023
Дуже задоволена якістю насіння,дякую!!!
Ірина
5
21.02.2023
Замовляю насіння вже декілька разів і як завжди задоволена. Адміністратор надав консультацію, щодо насіння...
Анна
5
02.02.2022
Щиро всім дякую товар замовляю у Вас третій рік як завжди бистро оперативно якісно і завжди радує від...
Роман